W świecie autora

Na ogół mamy do czynienia z gotowymi książkami. Wystarczy tylko, że udamy się do sklepu i wybierzemy dla siebie poszczególne pozycje z ulubionego gatunku. Potem wychodzimy ze sklepu lub też otwieramy paczkę, którą przyniósł nam kurier i cieszymy się przyjemnością czytania. Nowo poznani bohaterowie zachwycają nas z każdej strony. Po zakończeniu czytania jednej książki przechodzimy do kolejnej i tak dalej. A może czas przeczytać książkę, która jest zupełnie inna? Jaka dokładnie? Tego dowiemy się z pozycji pt.”Czuły narrator” Olgi Tokarczuk.

Wybitna noblistka

Olgę Tokarczuk chyba wszyscy doskonale znają. Jeżeli nie znali jej do tej pory, to po tym, jak w 2019 roku otrzymała Nagrodę Nobla wszystko się na pewno zmieniło. Pod koniec 2019 roku ogłoszono, że nasza wielka pisarka otrzymała to wielkie wyróżnienie, dzięki czemu udało jej się dołączyć do grona wielkich, wybitnych Polaków. Wszyscy na żywo mogli obserwować, jak otrzymała to wyróżnienie z rąk króla razem z innymi osobami. Popularność jej książek znacznie wzrosła, aczkolwiek nawet przed Noblem jej propozycje cieszyły się równie dużą popularnością. Oprócz Nobla ma na swoim koncie wiele innych wyróżnień, w tym chociażby The Man Booker International  oraz literacka Nagrodę Nike – jedno z najważniejszych polskich wyróżnień. Oprócz pisania znakomitych książek, Tokarczuk prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka organizuje także w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury przy współudziale Karola Maliszewskiego, Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel” oraz Gminy Nowa Ruda.

Po Nagrodzie Nobla

Teraz Tokarczuk powraca ze swoją najnowszą pozycją. “Czuły narrator” to pierwsza książka, która została wydana po tym, jak otrzymała Nagrodę Nobla. To świeża perełka, która pozwala zajrzeć na warsztat autorski. Jak wygląda tworzenie książek? Na czym dokładnie musi skupić się twórca, który chce zaproponować swoim czytelnikom wspaniałe dzieło literackie? Tego dowiemy się właśnie  tej oto książki. Tokarczuk napisała kilkanaście barwnych esejów, które czyta się z wielką przyjemnością, jak wielkoformatową powieść, gdzie na naszych oczach rodzą się kolejne postacie, zachwycające swoją unikalnością. Do tego autorka zapoznaje nas z takimi pojęciami, jak “czułość” i “Czuły narrator“. Niby doskonale je znamy, ale czy aby na pewno? Czy wszystko jest nam doskonale znane w takiej postaci, jaką proponuje nam autorka? Warto się przekonać.

Kawa freepik - pl.freepik.com

Urszula

Back to top